В дните около Коледа разглеждах брошурата на „Кауфланд“ в Хасково и попаднах на рекламираната отстъпка на сирене „Бри“ – от 11.19 лв. на 7.99 лв. Това е френско сирене, което преди години си бях купувал в Шотландия и още тогава ми бе направило впечатление, че там цената е доста по-ниска от тази в България. Звъннах на дъщеря ми в Глазгоу и я помолих да ми прати снимка на същото сирене от някой техен магазин. Двете снимки са по-долу. Сами можете да сравните цената.
![]() |
"Намалената" цена в България |
![]() |
Цената в Шотландия |
Курсът на британския паунд към българския лев е 2.28 лв. за паунд. Минималната ставка за час труд във Великобритания за 2023 г. е 10.42 на час. Сметната по нашите стандарти над 1600 паунда месечно.
По този повод се сетих за един неофициален разговор с бившия премиер Иван Костов в Хасково по време на предизборната кампания през 2014 г. Беше дошъл да подкрепи техния кандидат Деница Сачева, като я нарече „младата надежда на ДСБ“. След време надеждата зави в друга посока, но това е друг разговор.
След пресконференцията през 2014-а бяхме седнали в кафенето на един хотел и аз попитах: „Г-н Костов, защо литър олио в Амстердам е лев и двадесет, а в България – традиционен производител и износител на олио, е над два лева?“
„Това е мой въпрос“, отвърна с характерното си „р“ Костов. Наистина той беше задал този въпрос от трибуната на Народното събрание преди време. Но не получи отговор. „Знам, че е ваш въпрос. Но тогава никой не Ви отговори. Затова го задавам на Вас“.
„Отговорът е лесен, отвърна Костов. – Картел. Няма друго обяснение“.
Картелът с олиото беше очевиден. Както е очевиден и за много други неща. Делян Добрев например продължава да си иска левчето, което надплащаме за литър бензин. Аргументите му са железни – „Лукойл“ работи с руския петрол „Уралс“, който е доста по-евтин от сорта „Брент“, с чиято цена рафинерията се опитва да оправдае високите цени на горивата. В няколко тв студиа той беше попитан защо по времето на управлението на ГЕРБ не са се намесили в ценообразуването на „Лукойл“. Делян ловко отбягваше въпроса, като отговаряше, че тогава цената на бензина е била 2 лева. Това обаче не е отговорът на конкретния въпрос. Защото ако Делян Добрев тогава правеше това, което прави сега, по онова време бензинът можеше да струва лев и петдесет.
По повод картелите и монополите се сещам за случай отпреди повече от 20 години. Тогава антимонополната комисия в България глоби EVN с 13 000 лв. за злоупотреба с монополно положение и побърза да се похвали с това пред всички медии. За тяхно нещастие същия ден излезе съобщение на ЕК, че на концерна „Тисен Круп“ е наложена санкция за картелно споразумение за цените на асансьорите. Глобата беше в размер на … един милиард евро. Повтарям – един милиард евро.
В САЩ антимополното законодателство е още по-свирепо. Защото свободното ценообразуване без драконовски антимонополни мерки естествено води до картели. И наблюдаваме картелирането на България вече няколко десетилетия.
Затова в нормалния свят цените на много стоки ще са по-ниски от нашите.
Да не забравя бананите, за мнозина в България преди три десетилетия те бяха синоним на демокрацията.
В Глазгоу, Шотландия, около Коледа килограм банани струваше един паунд и 25 цента. Тук – 3.70 лв.
Тодор Кръшков
Няма коментари:
Публикуване на коментар